Pırlantanın Tarihi

                                                                                                                                                  Pırlanta Tarihi

Kadınlar arasında vazgeçilmez bir yere sahip olan pırlantanın tarihi tahmin ettiğimizden çok daha eskilere dayanmaktadır. Pırlanta tarihini daha yakından inceleyelim.

 

Yaklaşık 3.000.000 yıl önce yerkabuğunun en alt merkezindeki basınç ve sıcaklığın birleşimi ile karbon atomları etkileşime geçtikten sonra ilk elmas parçaları dünyanın yerkabuğunda oluşmaya başlamıştır. Volkanik patlamalarla birlikte dünyanın yüzeyine çıkan elmas ilk olarak Hindistan'da milattan önce 800 yılında bir nehir kıyısında bulunmuştur. İnsanların dikkatini çeken bu parlak taş nadirliğinden dolayı çok değerli bir parça olarak değerlendirilmiştir.

Yavaş yavaş dünyanın diğer kıtalarında da bulunmaya başlayan Elmas parçaları herkesin gözdesi haline gelmiştir. Krallara ve kraliçelere layik olduğu düşünülen bu taşlar gösteriş ve ihtişamın sembolü olarak kral taçlarında ve prenses takılarında kullanılmaya başlamıştır daha sonra yaygınlaşan bu akım tüm dünyayı sarmıştır.

Venedikte XIV. yüzyılda elmas taşların işlenebileceği ortaya çıkmış olup ilk elmas kesimi de burda gerçekleşmiştir. Elması daha çok ihtişamlı göstermek isteyen Hindistan ise ilk defa elması cilalamayı denemiş ve daha parlak bir hale getirmiştir.

XV. Yüzyılda Avusturya Arşidükü olan II. Maximilian özel bir elmas ile yüzük hazırlatıp nişan yüzüğü olarak kullanmıştır. II. Maximilian'ın bu hareketiyle aşkın ve bağlılığın vazgeçilmez bir sembolü haline gelmiştir.

Gün geçtikçe elmas'ı daha iyi hale getirmeye çalışan elmas ustaları XVII. yüzyılda iyi bir kesim biçimi keşfedip bunun adına Pırlanta Kesimi demiştir. Böylelikle Pırlanta ortaya çıkmıştır ve tüm dünyada aşkın, bağlılığın, sadakatin vazgeçilmez sembolü olan pırlanta günümüzde de anlamını ve önemini korumuştur.

 

Aşkın ve Sadakatin sembolü olan tüm pırlanta ürünlerimize burdan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK ÜRÜNLER
FYZ0180
4.922,00 TL