Pırlanta Sertifikası Nedir

Konu pırlanta olduğu zaman akla ilk gelen sorular genelde şunlar oluyor:

  • Pırlantam gerçek mi?
  • Pırlantanın garantisi var mı?
  • Pırlantam tüm dünyada geçerliliğe sahip mi?
  • Pırlantamın kalitesi nasıl?


Bugün sizlerle bu soruların cevaplarını tek tek vereceğiz.

 

Pırlanta Kalitesini Ne Belirler?

Foreverline Pırlanta 4C Nedir?

Pırlanta kalitesi 4C kuralına göre belirlenir. 4C kuralı Color, Cut, Clarity, Carat kelimelerinin hepsinin baş harfi C ile başladığı için Uluslararası dilde 4C olarak kurallaşmıştır. Türkçe anlamları ise renk (Color), kesim (cut), saflık-berraklık (Clarity), Karattır (Carat).

Her pırlanta firmasının 4C kuralında anlayışları farklı olabilir. Kimi firmalar bir pırlantanın rengini yanlış ve hatalı belirleyebilir. Örneğin, Ekstra Beyaz renk olan D rengi kendi içerisinde 3 renk dalına daha ayrılmaktadır bunlar; D, E, F. Renkleridir bu alt dallar birbirine çok yakın tonlarda olduğu için bazı firmalar F olan Rengi D olarak satmaya çalışabilir. Peki müşterilerimiz ürününü nasıl ayırt edecek hangi kalitede olduğunu nasıl anlayacak? Burda devreye Pırlanta Sertifikaları girmektedir.

 

HRD Antwerp Sertifikası

HRD Antwerp sertifikası 1976 yılında Belçika'nın Antwerp şehrinde kurulan kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Firmanın amacı genişleyen pırlanta sektöründe, pırlantanın kimliğini belirlemek ve pırlantada imitasyon ürünlerin önüne geçmek için çalışan bir kuruluştur.

HRD Sertifikası 3 veya 6 kişilik pırlanta uzmanları tarafından incelenerek oluşturulur, daha önce bahsettiğimiz 4C kuralını baz alarak pırlantanın tüm karekteristik özellikleri incelenerek her pırlantaya özel bir sertifika çıkartılır bu sertifika sayesinde ürününüz güvence altına alınmış olacaktır.

 

HRD Sertifikalı ürünlerimizi incelemek için tıklayınız

 
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK ÜRÜNLER
FYZ0180
4.922,00 TL