Pırlanta Nedir

Tektaş Yüzük

Aşkın ve bağlılığın bir sembolü olan pırlanta evlilik teklifinin vazgeçilmezidir. Peki nedir bu Pırlanta? Aşkı ve bağlılığı nasıl sembolize etmeyi başardı? Hep birlikte inceleyelim.

 

Dünya üzerinde ki tüm zaman dilimlerinde, doğal oluşan parlak taşlar insanların hep dikkatini çekmiştir. İlk olarak milattan önce 800'lü

yıllarda Hindistan'da bulunan ilk Elmas parçası bir anda herkesin gözdesi olmuştur. Kısa bir süre sonra Krallar ve Kraliçeler bu değerli taşları takılarında ve taçlarında kullanmaya başlamış ve "varlıklı insanların takısı" haline gelmiştir. 15. yüzyılda II. Maximilian nişan yüzüğü olarak nişanlısına Elmas taşlı bir yüzük hediye etmiştir ve o günden sonra aşkın sembolü olarak adlandırılmaya başlamıştır.Bu gelenek halen günümüzde de devam etmekte olup, evlilik tekliflerinin vazgeçilmezidir.

 

Bu olaydan kısa bir süre sonra Elmasın yeni bir kesim biçimi bulunmuş ve adına Pırlanta Kesimi denilmiştir. Böylelikle günümüzde kullandığımız Pırlanta ortaya çıkmıştır. Tüm Tektaş Pırlanta Yüzük Modellerimizi İncelemek için buraya tıklayınız

 

Konu Pırlanta olduğu zaman sürekli duyduğumuz bir diğer kelime ise Karattır.

 

Peki Karat Nedir?

 

Karat eski zamanlarda ki değerli taş uzmanlarının kullandığı ağırlık birimidir. 1 Karat yaklaşık olarak 0,2 grama denk gelmektedir Karat kelimesi Arapça'da ki karşılığı Kırrat, Yunanca'da Keration, İngilizce'de ki kelime karşılığı ise Carob'dur. Türkçe karşılığı ise "Keçiboynuzu" olan Karat, ağırlık birimi olarak keçiboynuzunun çekirdekleri kullanılarak ölçülmüş ve bu ağırlık birimi tüm dünyada standart hale gelmiştir. Bunun sebebi keçiboynuzu çekirdeklerinin ağırlığının hep sabit olmasıdır. O günden bu güne Karat birimi dilimize pelesenk olmuştur ve halen bu birim değerli taşların ölçüm birimi olarak kullanılmaktadır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK ÜRÜNLER
FYZ0180
4.922,00 TL