Pırlanta Nasıl Anlaşılır

                                                                                                                                               Pırlanta Nasıl Anlaşılır

Dönemimizde E-Ticaret platformunda bulunan markaların sayısı git gide artmaktadır. Bununla birlikte neyin gerçek, neyin sahte olduğu konusunda kafamızda çok soru işaretleri oluşuyor. İnternetten alışveriş yaparken maalesef ürünleri göremiyoruz ve gerçekliğini test edemiyoruz. Bu yüzden güvendiğimiz markalardan alışveriş yapmak her zaman en doğrusu olacaktır. 

 

Asıl konumuz olan Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır hep birlikte onu inceleyelim. Konumuza başlamadan önce Mozanit ve Yapay Pırlantalar için aşağıdaki yöntemlerin hiçbiri geçerli değildir! Yapay Pırlantalar hakkında detaylı bilgiler edinmek için lütfen tıklayınız.

 

1) Su Testi

Su Testi uygulanması en kolay test yöntemi olduğu için herkes tarafından ilk başvurulan yöntemdir. Öncelikle 200ml Standart bir bardağa suyumuzu dolduralım. Suyu doldurduktan sonra çok dikkatli olmak kaydıyla Pırlantamızı içine bırakalım. Bir kaç saniye içerisinde eğer pırlanta dibe çöker ise pırlantamız gerçek ve orijinaldir. Eğer Pırlanta suyun içerisinde veya yüzeyinde yüzer ise sahte üründür.

 

2) Buğulanma Testi

Pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamanın bir diğer yöntemi ise Buğu Testidir. Pırlanta taşının üstüne üflediğimiz zaman Pırlantanın üzerinde oluşan buğu 4 saniyeden daha kısa bir sürede yok oluyorsa Pırlanta gerçek ve orijinaldir. Eğer 4 saniye ve daha üstü bir sürede pırlanta buğulu ise bu ürünün sahte olduğunu gösterir fakat bu yöntem Mozanit Pırlanta için geçerli değildir.

 

3) Aşınma ve Çizik Testi

Pırlanta, doğal bir taş olduğu için herhangi bir aşınmaya uğramaması gerekir. Pırlanta üzerinde sonradan kılcal veya derin bir çizik oluşamaz. Eğer ürününüzün üzerinde çizik var ise bu Pırlantanızın sahte olduğunu gösterir. Bunların yanı sıra pırlanta üzerinde doğal oluşan çizikler ve yarıklar olabilir. Bu çizikler ve yarıklar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

4) Isı Testi

Pırlanta nasıl anlaşılır sorusunun bir diğer cevabı ise Isı Testidir. Bu test yapılırken gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin tekrar altını çizelim. Standart 200ml'lik bir bardağa soğuk su koyduktan sonra, Uzun bir cımbız veya taşa zarar vermeyecek şekilde tercihen pense yardımı ile taşı sabitleyip taşa ısı vermeye başlayınız. 30 Saniye süreden sonra pırlanta yeteri kadar ısınmış olacaktır. Isıtma işleminden sonra taşı bardağın içerisindeki soğuk suya atınız. Eğer taş kırılıp çatlamaya başladıysa veyahut renk değiştiriyorsa bu taş sahtedirPırlantanın doğal yapısından dolayı dayanklı bir madde olduğu için ısı transferi anında hiç bir reaksiyona girmeyecektir. Bu testten başarılı bir şekilde geçen pırlanta gerçek ve orijinaldir.

 

5) Gazete Okuma Testi

Bu yöntemimiz uygulanması kolay olup pırlanta nasıl anlaşılır? sorusuna net bir cevap veremeyebilir. 

Öncelikle gazete sayfaları arasında en çok yazı olan sayfa belirlenir. Gölge ve ışığa engel olmayacak şekilde pırlanta gazetenin üstüne yerleştirilir. Pırlanta ışığı kırdığı için gazete üzerinde ki yazıları okuyamazsınız fakat pırlanta sahte ise yazıları net bir şekilde okuyabilirsiniz.

 

6) Mikroskop Yardımıyla İnceleme

Elmas doğal bir taş olduğu için ufak hataları vardır hiçbir doğal taş mükemmel değildir, hepsinin ufak hataları bulunmaktadır. Profesyonel mikroskop yardımıyla bu hataları bularak taşın orjinal veya sahte olduğu anlaşılabilir.

 

7) Işık Testi

Pırlanta ışığı yansıtan bir madde olduğu için, taşın üstüne beyaz ışık konulur eğer beyaz ışığı olduğu gibi yansıtıyor ise taşımız gerçek ve orjinaldir. Aksi halde pırlanta sahtedir.

 

8) Pırlanta Uzmanlarının Taşı İncelemesi

Pırlanta uzmanları bu konu hakkında yoğun bilgiye sahiptirler. Ellerinde bulunan ekipman ve bilgi birikimleri ile birlikte taşın orjinal olup olmadığını sizlere bir kaç dakika içerisinde söyleyecektir. En güvenli ve en sağlam yöntem pırlantanın bir uzman tarafından incelenmesidir.

 

Sizlere Orjinal Pırlanta testleri nasıl yapılmalıdır ve Gerçek Pırlanta nasıl olmalıdır sorularının cevaplarını verdik. Tüm orjinal pırlanta çeşitlerimizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK ÜRÜNLER
FYZ0180
4.922,00 TL