Pırlanta Berraklığı Nedir?

Bugün ki yazımızda sizlere daha önce bahsettiğimiz pırlantanın değerini ortaya koyan 4C kuralının bir diğer maddesi olan Berraklık (Clarity) ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

 

Pırlantanın, elmasın bir kesim biçimi olduğunu biliyoruz. Elmasın da doğal bir yapı olup, kendi başına oluştuğunu daha önce konuşmuştuk. Kendi kendine oluşması sebebiyle her elmas mükemmel değildir. İçerisinde doğal hatalar bulundurmaları çok normal bir durumdur. Bu hatalar genelde birbirine benzerdir. Hatalar pırlantanın içerisinde ki çizik, izler vb gibi ufak detaylardır. 4C kuralında bulunan berraklık kategorisi bu çiziklerin, izlerin boyutunu ve nerede olduğunu anlatmak için kullanılmaktadır.

Foreverline Pırlanta Berraklık Skalası

Yan taraftaki görselde gördüğümüz üzere Berraklık Skalası IF'ten başlayıp I3 e kadar gitmektedir. Peki bu skalada ki harfler ve anlatmak istedikleri nelerdir hep birlikte yakından inceleyelim.

 

Skalanın en başından başlayacak olursak, IF (Internal Flawless), kusursuz berraklığa işaret etmektedir. Pırlantanın en saf ve yapı olarak en kusursuz halini simgeleyen bu kategori beklenildiği üzere diğer kategorilere nazaran daha pahalıdır.

VVS1, VVS2 (Very Very Slightly) Türkçe karşılığı Çok Çok Hafif anlamına gelmekte olup hafif doğal bozulmalar mevcuttur. 

VS1, VS2 (Very Slightly) Türkçe karşılığı Çok Hafif anlamına gelmekte olup VVS1 ve VVS2 ye göre biraz daha fazla bozulmalara, çizgilere sahiptir.

SI1, SI2, SI3 (Slightly Included) ise izlerin yoğunlaşmaya başladığını ve daha derin olduğunu gösteren bir kategoridir.

I1, I2, I3 kategorisi ise olabilecek en büyük çizikleri kategorileştirmek için kullanılan bir semboldür.

 

Skalada ki bütün kategorileri açıkladığımıza göre şimdi asıl hassas noktaya değinebiliriz. Kategorilerin yanında ki sayılar (yani SI1, SI2 gibi) pırlantanın içerisinde ki iz ve çiziklerin sayısını ifade etmez. Aksine bu sayılar bir dereceyi ifade eder, iz kaçıncı dereceden bir iz bizlere bunu anlatır.

 

Her şeyin yanı sıra bu berraklık kategorisinde ki sembollerin hiç birini gözle ayırt edemeyiz. Çıplak gözle görmek imkansızdır. Sadece I1, I2, ve I3 kategorisi kendisini birazcık ele verir ama bunu bile farketmek inanılmaz zordur. Pırlantanın berraklığını ölçerken Pırlanta Eksperlerimiz değerli cihazlar ile ölçümlerini yapmaktadır.

 

Peki Pırlantamızı aldık diyelim, tahmin edebileceğimiz üzere I kategorisi diğer kategorilere nazaran en uygun pırlanta tipidir. Peki bu pırlantayı satmak istediğimiz de değer kaybı daha mı fazla olacak? Tabii ki hayır. Ürünlerimiz de HRD Sertifikası bulunduğu için ürünlerinizin alış ve satışı piyasa değerleri baz alınarak yapılmaktadır yani F kategori ile I kategori arasında alış satış farkı aynıdır. Sertifikasız ürünler için maalesef bu husus geçerli değildir.

 

Bugün ki yazımızda sizlere Pırlanta Berraklığı hakkında detaylı bilgilerimizi sunduk. Foreverline Pırlanta ürünlerinin satış sayfalarında Pırlanta Berraklık bilgilerinin hepsi mevcut bulunmakta olup eğer incelemek isterseniz tüm ürünlerimizi görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK ÜRÜNLER
FYZ0180
4.922,00 TL